stemplobrazy

Foto: Christian Strassl
Foto: Christian Strassl

Twarz jest dziennikiem ludzkiego życia. Każde przeżycie pozostawia na twarzy ślad, zmienia układ linii, fakturę, kładzie cienie, rzeźbi i formuje ją ciągle na nowo. Tak powstaje osobista mapa - opisująca krajobraz doświadczeń.

 

Każdy portret, niezależnie od formy (fotografia, obraz czy rysunek/szkic), jest zapisem chwili. To, co da się z niego wyczytać, to stan emocjonalny człowieka w danym momencie. Ale co doprowadziło do tego stanu, co uwolniło emocje, kto lub co w końcu formowało mapę tej konkretnej twarzy? Kim naprawdę jest człowiek widoczny na portrecie? Te informacje zazwyczaj pozostają ukryte...

 

Podchodzę do twarzy jak kartograf do mapy, staram się ją odczytać i wydobyć z niej najistotniejsze elementy. Symbole, obrazy czy słowa, które poprzez skojarzenia krystalizują się w czasie tej podroży, tworzą osobisty kod.

Zamknięte w formie pieczątki to mój zestaw narzędzi – niepowtarzalnych jak sam człowiek. Jednocześnie stanowią legendę, która pozwala odbiorcy na samodzielne odczytanie mapy.

Na pierwszy rzut oka, podobnie jak w przypadku pierwszego spotkania, portret zdradza jedynie chwilowy stan emocjonalny. Z dystansu kształtuje się pierwsza, jeszcze mglista opinia. Kto jednak zdecyduje się poświęcić swój czas, zatrzymać się na chwilę i zagłębić  w linie i wzory, otrzyma w zamian możliwość bliskiego poznania sportretowanej osoby. Odkryte w ten sposób pojedyncze pieczątki – słowa i obrazy -  postrzegane i interpretowane przez pryzmat własnego życia, stworzą więź między odbiorcą a portretem.

Sam portret usunie się w cień aby zrobić miejsce opowieści.